Czy zaszycie alkoholowe jest groźne?

Jednym ze sposobów walki z alkoholizmem jest wszycie esperalu – potocznie nazywany „wszywką”. Wiele osób uważa jednak, że jest to metoda niezwykle niebezpieczna i nie powinno się jej stosować. Czy jest to prawda? Czy faktycznie wszywka jest tak niebezpieczna i może prowadzić do śmierci? A może jest to jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwalają uwolnić się od nałogu alkoholowego?

Esperal nie jest lekarstwem

Przeciwnicy esperalu powtarzają, że środek ten nie jest lekarstwem i nie może być tak traktowany, a jego działanie może być niebezpieczne. Esperal jest środkiem, który wchodzi w reakcje z alkoholem. Oznacza to, że wszywki alkoholowe Warszawa w kontakcie z alkoholem może doprowadzić do poważnych konsekwencji – są to silne objawy alergiczne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. I właśnie z tego powodu, osoby decydujące się na zaszycie alkoholowe, unikają alkoholu. Wybór wszycia esperalu powinien być w pełni świadomy, wtedy też jest skuteczny. Osoby, które nie zdecydują się na wypicie nawet najmniejszej ilości alkoholu w czasie, kiedy esperal działa, mogą być spokojne – nic im nie grozi. Co więcej, mogą liczyć na to, że przebiegnie detoksykacja organizmu, która w konsekwencji pomoże im definitywnie pozbyć się problemu alkoholowego.

Zagrożenia związane ze spożyciem alkoholu po wszywce alkoholowej

Zagrożeń związanych ze spożyciem alkoholu po „wszywce” jest wiele i zależą one od ilości spożytego alkoholu. Przy bardzo małych dawkach osoba uzależniona odczuwa silne bóle głowy. Mogą występować również zaburzenia rytmu serca. Po spożyciu alkoholu brakuje tchu, podrażniona zostaje wątroba. Większa dawka może prowadzić do trwałego uszkodzenia tego narządu, do zapalenia żołądka, paraliżu całego ciała, a nawet do śmierci.

Kiedy nie można zastosować disulfiramu (esperalu)?

Zdarzają się sytuacje, w których zaszycie nie jest możliwe. Dzieje się tak w przypadku osób pod wpływem alkoholu. Jeżeli pacjent spożywał alkohol w okresie ostatnich 24 godzin, zaszycie nie jest możliwe. Podobnie w sytuacji, kiedy w tym samym okresie przyjmował leki zawierające alkohol. Esperal nie może zostać wszyty również u osób, które mają uczulenie na disulfiram lub jakikolwiek inny składnik leku. Nie zaleca się także zaszycia alkoholowego u osób z niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca czy nadciśnieniem tętniczym. Oczywiście absolutnie nie wolno stosować tej metody u osób z zaburzeniami psychicznymi.

Osoby, które będą unikać każdej dawki alkoholu po zaszyciu, mogą czuć się w pełni bezpieczne!