Jaki projektor krótkoogniskowy okaże się najlepszy wyborem?

Urządzenie własnego kina domowego to coś, o czym marzy wielu z nas, a duży telewizor w tym wypadku warto zastąpić wybierają krótkoogniskowy projektor. Taki rzutnik będzie zdecydowanie najlepszy, jeśli pragniemy oglądać filmy oraz seriale na ogromnym ponad stucalowym ekranie, a to wszystko w wysokiej jakości obrazu. Co więcej sprawdzi się on nie tylko w domu, ale również w warunkach biurowych.

Co charakteryzuje projektor krótkoogniskowy?

Projektor krótkoogniskowy tak jak wszystkie inne, emitują wiązkę światła. Ta padując na ekran sprawia, że powstaje na nim obraz. Taki rzutnik wyróżnia się tym, iż możemy ustawić go wyjątkowo blisko ekranu, gdzie chcemy wyświetlić swoją prezentację bądź film. Mamy tu na myśli odległość od 1 do 1,5 metra, gdzie obraz i tak może uzyskiwać naprawdę wysoką jakość. Oznacza to, że taki projektor świetnie sprawdzi się w biurze, gdzie znajdują się wielkie sale do wyświetlania prezentacji, ale też z jego pomocą zastąpimy sporych rozmiarów telewizor. Z uwagi na to, że projektor tego typu nie jest wielki, nie będzie problemem przeniesienie go w inne miejsce, jeśli zechcemy z niego skorzystać w gdzieś indziej.

Co będzie warunkować wybór odpowiedniego projektora tego typu?

Kilka parametrów projektora krótkoogniskowego jest kluczowych, dlatego warto mieć je na uwadze. Z całym przekonaniem, będzie to rozdzielczość obrazu. Gdy zależy nam, by było to projektor do kina domowego, musi być to przynajmniej Full HD, co pozwoli uzyskać ostry i wyraźny obraz. Nie mniej istotna będzie na pewno jasność określana w lumenach. Co więcej, wysoka wartość pod tym względem będzie oznaczać, że sprzęt będzie odpowiedni do pracy nawet w wyjątkowo jasnych pomieszczeniach, jak bywa to np. w aulach czy salach biurowych.

Z przeznaczeniem do kina domowego, projektor musi mieć od 1500 do około 2500 lumenów. Dla zastosowania biurowego, istotny będzie dostęp do łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Bardzo ważna będzie również technologia wyświetlania obrazu. Jest to najczęściej DLP lub LCD. Znane są także urządzenia czerpiące z technologii LCOS, jednak są one drogie, a przy tym tracą sporo na popularności.

Projektory DLP gwarantują obraz wysokiej jakości i doskonały wręcz kontrast. To przy tym idealnie odwzorowana czerń i małe gabaryty, natomiast cena jest tutaj o wiele wyższa niż LCD, a dodatkowo istnieje ryzyko efektu tęczy przy bardziej dynamicznych scenach. Krótkoogniskowe projektory LCD, mogą pochwalić się dobrym odwzorowaniem kolorów, wysokim kontrastem i ponadprzeciętną jasnością. Mają jednak swoje wady, gdyż są znacznie cięższe, a niektóre modele będą posiadały martwe piksele. Ich czernie także pozostawiają wiele do życzenia.

Co warto wiedzieć w kwestii montażu projektora krótkoogniskowego?

Aby montaż mógł być prawidłowy, musimy w pierwszej kolejności dostosować odpowiednią wysokość, natomiast najlepiej jeśli jest to pod samym sufitem. Między projektorem, a ekranem należy zachować pewna odległość. Dokładne wartości, na pewno będą podane w specyfikacji technicznej kupionego przez nas sprzętu. Projektor powinien mieć doprowadzone zasilanie, a także dostęp do podłączenia głośników. Podczas wyboru kina domowego, miejmy też z tyłu głowy, aby urządzić je w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu, aby móc uzyskać jak najwyższą jakość.

Jaki projektor do biura, a jaki do domu?

Finalny wybór urządzenia, zależy w szczególności od miejsca, w którym projektor będzie użytkowany. Te, które mają być wyłącznie do użytku domowego i montowane na stałe, nie muszą być wyjątkowo lekkie oraz mobilne. W przypadku tych biznesowych sprawa wygląda już nieco inaczej. Tutaj, znacznie lepiej sprawdzi się projektor lekki, poręczny i z możliwością łatwego transportu. Wszystko po to, aby móc go w każdej chwili przenieść gdzieś indziej i w krótkim czasie być gotowym do projekcji w zupełnie innym miejscu i w całkowicie innych warunkach oświetleniowych.