Piły taśmowe – jakie rodzaje możemy znaleźć na rynku?

Współczesna technologia daje różne możliwości obróbki materiałów ciężkich jakimi są metale. Urządzeniami do cięcia i przygotowania takowych do użycia są piły taśmowe. W tym tekście omówimy różne rodzaje takich pił i przybliżymy ich zastosowanie.

Zaznaczymy na początku, że piły taśmowe mogą być wykorzystywane również do cięcia drewna czy plastiku. Natomiast urządzenia, które wymieniamy niżej przeznaczone są do pracy na metalach.

Ręczne i grawitacyjne

Najbardziej podstawowymi piłami taśmowymi są urządzenia ręczne. Pilarki te przypominają standardowe szlifierki kątowe lub wyrzynarki. Natomiast zamiast tarczy lub noża do cięcia służy taśma z odpowiednią liczbą ząbków. Taka pilarka ręczna sprawdzi się w zastosowaniu mobilnym, gdy konieczne jest przycięcie dużych rzeczy metalowych lub chcemy pracować w innym miejscu niż nasz warsztat. Piła ręczna ma jednak wady, bo np. nie jest tak precyzyjna jak ustawiona na stałe i nie zapewnia też takiego poziomu bezpieczeństwa.

Przeciwieństwem takich ręcznych sprzętów są piły taśmowe grawitacyjne. Muszą być ustawione w jednym, konkretnym miejscu, ze względu na ich stały charakter. Są dużo cięższe i mogą pracować na grubszych materiałach, jednak te trzeba wcześniej przygotować do cięcia umieszczając je na powierzchni piły.

Zaletą pił grawitacyjnych jest precyzja funkcjonowania oraz większe bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do ręcznych urządzeń grawitacyjne wymagają sporej ilości miejsca oraz nie są w żadnym przypadku mobilne.

Automatyczne i półautomatyczne

Zaznaczmy na początku, że obydwa typy są przeznaczone do zastosowania profesjonalnego. W przypadku półautomatycznych pił taśmowych, za więcej kwestii odpowiada operator. Z jednej strony ma on kontrolę nad sposobem cięcia, ale z drugiej daje to pole do popełnienia błędu. Automatyczne piły taśmowe nie wymagają żadnej ingerencji podczas procesu cięcia, a ten odbywa się w całości dzięki mechanizmom automatu. Niekiedy złe ustawienie takiej piły może jednak skutkować uszkodzeniem materiału i jego stratą.