Naprawa rur kanalizacyjnych – dlaczego rury zamarzają?

Zamarznięte rury to częsty problem, który przychodzi razem z zimą. Nieodpowiedni montaż instalacji czy też brak odpowiedniego zabezpieczenia sprawiają, że pojawia się awaria, a my w jej wyniku nie mamy dostępu do wody. Wówczas pojawia się problem – trzeba zadzwonić jak najszybciej po fachowca, tylko jakie to są koszty? Przecież nie możemy sobie pozwolić teraz na wydatki! Niestety wszelkiego rodzaju naprawy czy co gorsza wymiany rur nie należą do najtańszych. Dowiedz się, dlaczego właściwie rury zamarzają.

Dlaczego rury zamarzają?

Rury mogą zamarznąć tak naprawdę w każdym domu – bez względu na to, gdzie się znajduje i jak często jest w nim użytkowana woda. Czasem przy zamarznięciu wystarczy naprawa rur kanalizacyjnych, jednak w niektórych sytuacjach to wymiana rur jest koniecznością. Nie ma nic dziwnego w tym, że woda w rurach zamarza. Gdybyśmy wystawili wiadro z wodą na mróz – tutaj także woda by zamarzła. Jest to naturalne. Rury są podatne na zamarznięcie, dlatego też konieczne jest ich izolowanie. Dzięki właściwościom rozszerzalności, woda zamarzając w szczelinach skład, rozsadza ja. Dotyczy się to również rur wodociągowych w miastach. Z tego też powodu tak często w wyniku zamarznięcia wody rury pękają. Nierzadko również rury zamarzają w wyniku złego montażu instalacji – nawet profesjonaliści niestety popełniają podstawowe błędy. Warto również zadbać o to, aby montażu instalacji podjął się specjalista, która zna się na swojej pracy i posiada niezbędną wiedzę. Im niższa temperatura, tym większe szanse na to, że rury zamarzną. W przypadku 

ciepłej zimy, która bardziej przypomina jesień – rzadko takie sytuacje się zdarzają. Minusowa temperatura jednak powinna nam dać jasny znak, że pora zadbać o rury i wodomierze.

Co zrobić, gdy już rury zamarzną?

Kiedy nie zdążymy odpowiednio zadbać o naszą instalację kanalizacyjną, ważne jest, aby jak najszybciej zareagować. Jeśli tego nie zrobimy, nie będzie konieczna ani naprawa rur ani też renowacja rur, tylko niestety – wymiana rur. Jest to spory koszt, który dla większości osób może stanowić niemały problem, zwłaszcza w czasie zimy, w której są święta i sylwester. Najważniejsze jest więc aby od razu zadzwonić do fachowca, który przyjedzie i zobaczy co jest nie tak. Być może uda mu się rozmrozić rury i podjąć się renowacji rur, jednakże nie możemy być tego w stu procentach pewni. Nie warto podejmować się takich działań samemu – może wydawać się, że w ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy, jednak nie znając się na hydraulice możemy dokonać tylko szkód! Warto więc od razu znaleźć odpowiedniego fachowca który zajmie się wszystkimi ewentualnymi naprawami oraz dokładnie nam wytłumaczy, jak powinniśmy dbać o instalację w czasie zimy, gdy jest ona szczególnie narażona na uszkodzenia. Niestety w najgorszych sytuacjach dochodzi do uszkodzenia nawet instalacji podtynkowej, a to wymaga już kucia ścian. Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie są to koszty – nie każdy niestety jest tego świadomy.