Kable HDMI, czyli przewody pozwalające nam korzystać z wielu urządzeń – co warto o nich wiedzieć?

Kable HDMI są przez nas wykorzystywane do wielu celów, a dokonujemy tego praktycznie każdego dnia. Wystarczy bowiem, że włączymy telewizor, komputer, konsole do gier lub projektor. Często nawet nie jesteśmy świadomi, że przewód ten umożliwia nam normalną pracę. Dodatkowo, w ogóle nie myślimy o tym, jakiego typu kabel jest podłączony do naszych urządzeń. W wielu wypadkach, warto się nad tym zastanowić, gdyż to dość ważna sprawa.

Technologia HDMI – najistotniejsze aspekty

Kable HDMI, to swojego rodzaju reprezentanci tej powszechnie znanej i cenionej technologii. Samo HDMI jako skrót, można rozwinąć do słów High Definition Multimedia Interface, czyli multimedialnych interfejs, który pozwala na transmitowanie wideo w wysokiej rozdzielczości. Oczywiście, za pomocą kabla HDMI nie dochodzi tylko do transmisji obrazu, ale też wielokanałowego dźwięku. Dodatkowo, wypada wiedzieć o tym, że technologia ta wcale nie jest żadną nowością – rozwija się od początku XXI wieku. Posiada ona wiele zastosowań, ponieważ bardzo dużo urządzeń posiada złącze HDMI. Będą to zatem projektory i telewizory, ale też konsole do gier oraz monitory, które dzięki przewodom tego typu są w stanie pracować stabilnie, a także transmitować wideo.

Na co zwrócić uwagę, kiedy stoimy przed wyborem kabla HDMI?

Jeśli udało się nam dowidzieć nieco o samej technologii HDMI, przychodzi czas na to, aby wybrać kabel, który się sprawdzi. Najważniejszy okazuje się być standard. Lata rozwoju technologii HDMI, przyniosły nam kolejne generacje interfejsu, stąd co jakiś czas dostępne przewody są zaopatrzone w coraz to lepsze parametry związane z przesyłem danych.

Obecnie, standard HDMI 2.0 to ten najpopularniejszy, a jego premiera miała miejsce w roku 2013. Dzięki niemu, możemy korzystać z jakości UHD. HDMI 2.0a pojawiło się w 2015 roku, a rok później HDMI 2.0b, które są standardami obsługującymi technologię HDR.

Dziś, możemy już skorzystać ze standardu HDMI 2.1, jednak możliwy jest również wybór HDMI Standard With Etherent, który działa za pośrednictwem kanału sieciowego. Stawiając na HDMI High Speed, będziemy w stanie uzyskać bardzo wysoką prędkość transmisji, a także obsługę 3D. Uznaje się, że kable HDMI Automotive to zupełnie inna kategoria, przeznaczona do samochodów, a przewody HDMI C i D, to te dla mobilnych urządzeń.

Dużo mówi się o długości przewodu, chociaż przeciętni użytkownicy zazwyczaj pomijają tę kwestię. Warto przekonać się o tym, jaka odległość dzieli od siebie urządzenia, które chcemy podłączyć. Jeśli wybieramy kabel HDMI, lepiej by ten był za długi niż za krótki, jednak jest to wiadoma kwestia. Z drugiej strony, nie można też popadać w skrajność. Maksymalna długość przewodu HDMI to jak twierdzą eksperci około 15 metrów. Równie istotne jest to, z jakiej jakości materiałów kable zostały wyprodukowane. Warto wybierać te, które wykonuje się z beztlenowej miedzi, jednak te z mieszanki stali i miedzi, także powinny spełnić swoją funkcję. Te najtańsze modele, zazwyczaj produkuje się z miedzi i aluminium, a to oznacza, że ich wytrzymałość będzie o wiele niższa.