Wymiana rur – najczęstsze błędy

Chcąc uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, ważne jest, aby się przyłożyć do  jej wykonania, a najlepiej – zlecić ją komuś, kto się na tym zna. Konieczne jest przygotowanie wcześniej projektu, a także trzymanie się go. Średnice rur kanalizacyjnych oraz ich długości muszą zostać już wcześniej ustalone. Nierzadko jednak zdarza się popełnić błędy przy wymianie rur – nawet specjalistom! Poznaj te, które występują najczęściej.

Sztywne mocowanie rur

Jednym z najczęstszych błędów występujących przy wymianie rur kanalizacyjnych jest zbyt sztywne mocowanie rur. Niestety zdarza się to nawet profesjonalistom. Kiedy nie ma możliwości kompensacji wydłużeń termicznych, rury mogą ulec zdeformowaniu. Z tego też powodu, wszędzie, gdzie tylko jest taka możliwość, powinny zostać zastosowane specjalne uchwyty przesuwne. Spora część instalatorów jednak tego nie robi, co świadczy jedynie o braku staranności, albo o nawyku – bowiem w starszych, żeliwnych rurach nie było takiej konieczności.

Zastosowanie elastycznych rur

W miejscach, do których dostęp jest utrudniony należy unikać połączeń przy użyciu rur, które są elastyczne – tzw. rury harmonijkowe. Bardzo szybko i łatwo w rurach harmonijkowych gromadzą się zanieczyszczenia, łatwo więc doprowadzić do niedrożności instalacji kanalizacyjnej – gdy do tego dojdzie, prawdopodobnie konieczna będzie kolejna wymiana rur, Należy więc o tym pamiętać.

Źle dobrane średnice rur

Jak wiadomo, instalacja kanalizacyjna z założenia działa grawitacyjnie. Ścieki przepływają pod wpływem własnego ciężaru od samych urządzeń sanitarnych do pionów kanalizacyjnych. Aby wszystko działało w odpowiedni sposób, średnice rur muszą zostać odpowiednio dobrane do przewidywanej ilości i rodzaju odprowadzanych zanieczyszczeń. Zbyt mała średnica może sprawić, że instalacja nie będzie po prostu skutecznie odbierała powstające strumienia ścieków. Średnica rur zwiększa się w miarę oddalania się od przyboru sanitarnego i włączania do niej kolejnych urządzeń sanitarnych. Jest więc to naprawdę ważne i należy o tym pamiętać przy wymianie rur. Nawet i profesjonalistom, zdarza się zapomnieć.

Brak dylatacji pomiędzy rurą, a ścianą na zakrętach

W przypadku zmiany kierunku prowadzenia sztywnych bądź plastycznych rur, konieczne jest pozostawienie luzu pomiędzy ścianą a rurami. Umożliwia to bowiem swobodny przyrost ich długości przy wzroście temperatury wody. Oczywiście należy pamiętać przy tym, że rur plastycznych nie można wyginać w promień mniejszy niż zalecany przez producenta. W takich przypadkach niedopuszczalne również są ostre załamania, które powstają w wyniku nieumiejętnego gięcia. Powodują bowiem hałas w miejscu przewężenia, a także zmniejszają znacznie wytrzymałość danej rury.

Niestaranne połączenia

Niejeden fachowiec wykonuje swoją pracę niestarannie – niestety często jest powoduje to nieszczelność. Ważne jest, aby wszystkie rury zostały dokładnie i odpowiednio połączone. Tylko wtedy możemy mieć gwarancję tego, że wszystko będzie działać w odpowiedni sposób. Powinni o tym pamiętać zarówno fachowcy, jak i amatorzy.