Wymiana pionów kanalizacyjnych – zasady poprawnego montażu kanalizacji

Piony kanalizacyjne są najważniejszą częścią instalacji kanalizacyjnej, to właśnie do nich poprowadzone są wszystkie pozostałe przewody. Najczęściej spotykane instalacje kanalizacyjne, szczególnie w domach jednorodzinnych, są kanalizacjami grawitacyjnymi. Istnieje wiele zasad, dzięki którym montaż instalacji może być wykonany lepiej, prościej i zdecydowanie bezpieczniej. Dowiedz się, na co uważać i jaką rolę w całej instalacji odgrywają piony kanalizacyjne.

Rola pionów kanalizacyjnych

Piony kanalizacyjne zbierają wszystkie ścieki z domu, doprowadzając je do zewnętrznych części instalacji, które z kolei doprowadzają je do oczyszczalni, szamba, czy bezpośrednio do rzek pod warunkiem, że uprzednio zostały one odpowiednio oczyszczone. Wymiana pionów kanalizacyjnych może z czasem okazać się koniecznością, podobnie zresztą jak wymiana rur. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby dobierać odpowiednią średnicę pionu kanalizacyjnego, ponieważ każdy przewód w całym budynku ostatecznie doprowadzony jest właśnie do pionu. Pion musi być jednolity, nie może mieć żadnych wybrzuszeń, zygzaków czy skrętów, a jego średnica musi cały czas być taka sama, na całej długości, w przeciwnym wypadku niemal na pewno ulegnie on zatkaniu właśnie w miejscu, w którym średnica była inna. Najczęściej używaną przez hydraulików średnicą jest 10 cm, co pozwala na swobodne odprowadzanie ścieków z domu jednorodzinnego, czy też z pojedynczego lokalu mieszkalnego znajdującego się np. w bloku, czy apartamentowcu. Koniecznym wymogiem jest wentylowanie pionów. Zazwyczaj jest to osiągane poprzez wyprowadzenie jednej części pionu nad sam dach budynku, dzięki czemu nie tylko minimalizujemy szansę na dostanie się trujących gazów do mieszkania, ale również na zapchanie się syfonów. Alternatywą są specjalne zawory napowietrzające, jednak nie zawsze mogą one zostać zastosowane, a w każdym wypadku sprawdzą się one gorzej niż typowa wywiewka umieszczona na dachu. 

Jak prowadzone są piony kanalizacyjne?

Prowadzenie pionów kanalizacyjnych nie jest zadaniem prostym, najlepiej nie podejmować się tego nie posiadając fachowej wiedzy i odpowiednich kwalifikacji. Piony kanalizacyjne są zazwyczaj umieszczone w specjalnych kanalikach instalacyjnych znajdujących się wewnątrz ścian, nie powinny znajdować się one na widoku. Ważne jest to, aby zapewnić sobie do nich dostęp w sytuacjach wymagających, takich jak nagła awaria. Nie mogą być one zamurowywane, ponieważ w przypadku zagrożenia dla życia czas dostania się do pionów byłby zwyczajnie zbyt długi. Jednak posiadanie pionów umieszczonych w widocznym miejscu, lub zbyt blisko pomieszczeń w których toczy się życie codzienne może być bardzo uciążliwe, ze względu chociażby na hałasy dobiegające stamtąd ilekroć jakiekolwiek urządzenie sanitarne podłączone do kanalizacji zostanie użyte. Można zaradzić temu korzystając z materiałów dźwiękoszczelnych, czy gumowych elementów tłumiących drgania.