Samozamykacze – gdzie znajdują zastosowanie?

Samozamykacze do drzwi to okucia, które stosuje się w wielu budynkach, mają bowiem wpływ nie tylko na funkcjonalność i wygodę użytkowania skrzydeł wewnętrznych i zewnętrznych, ale również na bezpieczeństwo całego budynku. Gdzie znajdują zastosowanie i jakie modele są dostępne?

Samozamykacze do drzwi – poszczególne typy

Samozamykacze należą do okuć, które mają wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Ich głównym zadaniem jest domknięcie skrzydła, jeśli użytkownik sam tego nie zrobi, a także spowolnienie jego zamykania, dzięki czemu chroni np. szklane drzwi przed stłuczeniem pod wpływem nagłego zatrzaśnięcia, spowodowanego np. przeciągiem.

Na rynku najpopularniejszym modelem, stosowanym w większości budynków, jest samozamykacz mechaniczno-hydrauliczny. Jego działanie opiera się na sprężynie, która zostaje ściśnięta podczas otwierania skrzydła, a następnie się rozpręża, samoczynnie zamykając drzwi. Okucie może być także wyposażone w tłumik hydrauliczny. W poszczególnych modelach można regulować poszczególne ich parametry, aby dostosować je do charakterystyki wejścia oraz potrzeb użytkowników.

Ze względu na budowę i miejsce montażu wyróżnia się poszczególne typy samozamykaczy:

– ramieniowy, najczęściej spotykany ze względu na prostą konstrukcję – domyka drzwi za pomocą specjalnego ramienia,

– szynowy, nowocześniejsza odmiana samozamykacza, w której ramię jest krótsze i porusza się na specjalnej szynie,

– wbudowany w skrzydło drzwiowe,

– podłogowy, wykorzystywany często w przypadku drzwi szklanych.

Gdzie są stosowane samozamykacze i jakie pełnią funkcje?

Samozamykacze są szeroko stosowane w wielu budynkach. Ich najważniejszą funkcją jest zwiększenie bezpieczeństwa poprzez dopilnowanie, by skrzydło zostało zamknięte po każdym wchodzącym lub wychodzącym użytkowniku. Z tego względu wykorzystuje się je np. w drzwiach otwieranych domofonem w budownictwie wielorodzinnym lub biurach – dzięki domknięciu skrzydła zabezpieczają budynek przed wejściem osób nieupoważnionych i niepożądanych.

Samozamykacze są także obowiązkowym wyposażeniem drzwi pożarowych, które ze względu na swoją charakterystykę muszą domykać się za każdym razem – ich zastosowanie jest wymagane w tym przypadku prawnie. Wykorzystuje się w tym celu modele o wyższej wytrzymałości i bardzo niskiej awaryjności.

Samozamykacze to okucia stosowane także w drzwiach od pomieszczeń, które są ogrzewane lub klimatyzowane, pomagają bowiem utrzymać odpowiednią temperaturę we wnętrzach, przyczyniając się do niższych rachunków.

Samozamykacz ze względu na funkcję ograniczenia kąta rozwarcia skrzydła drzwiowego, pomaga także uchronić drzwi przed zbyt szerokim otwarciem w budynku, gdzie nie ma na to miejsca. Dodatkowo chronią one także skrzydła przed zniszczeniem, np. w przypadku nagłego zatrzaśnięcia przy przeciągu.

Warto wiedzieć, że wiele funkcji samozamykaczy można regulować, w zależności od danego modelu. Do najważniejszych zmiennych parametrów należą:

– prędkość zamykania,

– siła zamykania,

– prędkość domykania drzwi,

– maksymalny kąt rozwarcia skrzydła.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli samozamykaczy – warto wybierać takie od sprawdzonych producentów, można bowiem mieć pewność, że będą to modele trwałe, o niskiej awaryjności i wykonane z najlepszych materiałów. Ze względu na ich bardzo dużą eksploatację, szczególnie w przypadku drzwi wejściowych, powinny to być modele o dużej wytrzymałości i wieloletniej żywotności. Najlepiej wybrać model w sklepie z okuciami – to tam można znaleźć największy wybór samozamykaczy, a także zyskać model do najlepszych na rynku produktów.