Rodzaje chemii profesjonalnej
Chemia profesjonalna to coś więcej niż specjalistyczne środki czystości. To preparaty nastawione na często beznadziejne sytuacje i szybkie uporanie się z nawet najgorszym brudem. Są o wiele silniejsze i skuteczniejsze, a także często posiadają o wiele lepszy skład niż typowe środki, które znajdziemy w pierwszym lepszym supermarkecie. Co jednak powinniśmy wiedzieć o rodzajach chemii profesjonalnej?
Chemia profesjonalna a chemia domowa
Zanim przejdziemy do omawiania rodzajów chemii profesjonalnej, musimy wyjaśnić parę spraw. Chociaż bowiem chemia profesjonalna a chemia domowa posiadają parę wspólnych mianowników, są to dwie oddzielne grupy preparatów. Oczywiście w obu przypadkach mamy do czynienia z silnie skoncentrowanymi środkami przeznaczonymi do czyszczenia konkretnych powierzchni. Stosowanie tych pojęć zamiennie jest jednak sporym błędem.
W przypadku chemii profesjonalnej, stężenie substancji aktywnych jest o wiele większe w porównaniu ze „zwykłą” chemią domową. Różnica zawiera się zresztą w samej nazwie – pierwsza grupa środków jest używana do zaawansowanych zajęć czyszczących i używamy jej do usuwania bardzo silnych i, jakkolwiek kolokwialnie to nie brzmi, upartych zanieczyszczeń, na których zwykła chemia w większości przypadków musi polec. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty są najczęściej używane przez profesjonalistów. Wykonywanie jakichkolwiek działań za pomocą tak mocnych środków czyszczących może nas narazić na uszkodzenie powierzchni i sprzętów. Do każdego typu powierzchni czy rodzaju zabrudzenia konieczne będzie zastosowanie innego środka czyszczącego – rzadko kiedy preparaty z kategorii chemii profesjonalnej są uniwersalne.
Chemii profesjonalnej używa się często do usuwania zanieczyszczeń stworzonych nie tylko w wyniku zwykłego użytkowania domu czy mieszkania, ale także po pracach budowlanych. Zabrudzenia powstałe w taki sposób są często bardzo trwałe i do ich usunięcia muszą zostać wytoczone potężne działa. Potężne, lecz przy okazji bezpieczne w użytkowaniu i dość ekonomiczne – dzięki niezwykle skondensowanej formule, koncentrat chemii profesjonalnej starcza na naprawdę wiele użyć.
Warianty chemii profesjonalnej
Chemię profesjonalną najczęściej rozróżniamy w zależności od odczynnika pH. To on pozwala nam ocenić, do jakiej powierzchni lub zanieczyszczenia możemy użyć konkretnego preparatu. Dzięki temu chemię profesjonalną możemy z powodzeniem podzielić na trzy grupy: środki kwaśne, neutralne oraz zasadowe.
Środki kwaśne sprawdzą się najlepiej przy zanieczyszczeniach w kuchni i łazience, a także w systemach kanalizacyjnych. Usuniemy więc nimi z powodzeniem rdzę, kamień czy przeróżne osady. Jeżeli podczas prac budowlanych na niektórych powierzchniach osadziły się opiłki, sadza czy wszelkiej maści pyły, na nie również możemy zastosować środki kwaśne.
Przy pierwszej grupie chemii profesjonalnej, jak i w przypadku środków zasadowych, musimy mieć na uwadze powierzchnię, na której podejmujemy się czyszczenia. Nie wszystkie bowiem będą odporne na preparaty, które są aż tak mocno odchylone od środka skali. W przypadku delikatnych materiałów stosuje się więc środki neutralne, które są najbardziej uniwersalną grupą.
Na koniec pozostały nam środki zasadowe. Dzięki swoim właściwościom idealnie poradzą sobie jako wszelkiej maści odtłuszczacze. Usuwanie tłuszczu, olejów, benzyny, innych wyrobów pochodnych od ropy naftowej – to naturalne środowisko zasad.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Zanim zabierzemy się za proces pozbywania się brudu, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Nawet jeżeli mamy przekonanie w kwestii odporności powierzchni, na którą stosujemy konkretny preparat, warto zostawić sobie margines błędu. Chemia profesjonalna jest bowiem dość silna i zbyt pochopne zabranie się do sprzątania może nam wygenerować dodatkowe problemy, zabrudzenia oraz koszty. Zanim więc na dobre zabierzemy się za proces sprzątania, należy zrobić choć jedną małą próbę na materiale, który zamierzamy czyścić. Zyskujemy wtedy pewność, że nic nie uszkodzimy.