Projektory – jaki model wybrać?
Projektory multimedialne to obecnie rozwiązanie nie tylko dla szkół czy biur – coraz częściej wykorzystuje się je również w mieszkaniach, jako część efektownego kina domowego. Na rynku znajdziemy duży wybór urządzeń tego typu, dostosowanych do pracy w różnych warunkach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na projektor?
Projektory multimedialne a rozdzielczość
Projektory multimedialne służą obecnie nie tylko do wyświetlania prezentacji multimedialnych czy zdjęć, ale przede wszystkim także filmów. Z tego względu, aby spełniały oczekiwania użytkowników co do jakości obrazu, muszą posiadać odpowiednią rozdzielczość. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o najróżniejszych parametrach – dostępne są zarówno niskie rozdzielczości, jak 800×600 czy 1024×600, a także wyższe wersje – np. 1920×1200. Jeśli chcemy kupić projektor do kina domowego, najlepiej zdecydować się na model w rozdzielczości Full HD – zapewni świetną jakość obrazu nawet przy dużej przekątnej wyświetlania. Do wyświetlania np. prostych prezentacji multimedialnych wystarczą za to modele o niższych parametrach.
Dostosowanie położenia obrazu
Projektory multimedialne nie muszą być urządzeniami na stałe zamontowanymi z tyłu pomieszczenia, idealnie na środku, aby wyświetlany na nich obraz padał równo na przygotowany ekran. Obecnie jest to sprzęt pozwalający na sporą elastyczność, który można z łatwością wykorzystywać w różnych warunkach. Wiele nowoczesnych projektorów posiada funkcję dostosowania położenia obrazu, która dokonuje korekty zniekształceń trapezowych. W efekcie można ustawić projektor w różnych miejscach pomieszczenia i nadal uzyskać idealnie prostokątny obraz.
Nasycenie kolorów i kontrast
Ważnym aspektem przy wyborze projektora multimedialnego jest także kontrast i nasycenie kolorów. To od nich zależy, czy obraz będzie dobrze widoczny na dowolnym podłożu i w różnych warunkach świetlnych. Projektory LCD dają dobrze nasycone barwy, dzięki czemu uzyskany z ich pomocą obraz jest widoczny i przyjemny w odbiorze, ale to modele DLP nowej generacji świetnie odwzorowują kolorystykę wraz z odpowiednim nasyceniem czerni.
Jakość dźwięku
Projektory multimedialne powinny poza obrazem odtwarzać również dźwięk – dzięki temu można oglądać na nich filmy. Proste modele wykorzystują głośnik mono, jednak w bardziej zaawansowanych wersjach dostępne są głośniki stereo. Urządzenie może posiadać także wyjście audio minijack, dzięki któremu można podłączyć własny zestaw głośników. Wiele modeli jest też wyposażonych w technologię Bluetooth, z pomocą której można podłączyć do urządzenia głośniki bezprzewodowe.
Połączenie z projektorem
Zazwyczaj projektor podłącza się do innego urządzenia, na którym znajdują się materiały do wyświetlenia – np. komputera czy smartfona. Większość modeli posiada odpowiednie złącza, takie jak HDMI, korzystają też z Wi-Fi, dzięki czemu połączenie jest o wiele łatwiejsze i pozwala na większą swobodę w rozmieszczeniu sprzętu. Co więcej, niektóre projektory posiadają też wbudowany odtwarzacz treści multimedialnych – w takim wypadku do urządzenia wystarczy podłączyć pendrive, na którym znajdują się materiały.
Żywotność projektora
Oczywiście żywotność projektora to ważny parametr, na który również warto zwrócić uwagę – szczególnie, jeśli urządzenie będzie bardzo często używane. Zależy on przede wszystkim od wykorzystanego w danym modelu źródła światła – każde prędzej czy później traci swoją intensywność, przez co jakość obrazu znacznie się pogarsza. Najlepszymi parametrami cieszą się projektory laserowe, w których źródło światła zapewnia odpowiednie oświetlenie obrazu nawet przez 30 tysięcy godzin – są one jednak najbardziej kosztowną opcją. Tańsze projektory z lampami wysokociśnieniowymi są dobrym rozwiązaniem dla osób szukających bardziej budżetowych rozwiązań, a przy tym pragnących korzystać z urządzenia jedynie od czasu do czasu. W zależności od modelu ich żywotność może wahać się między 6000 a 15000, dlatego powinny spełnić oczekiwania wielu użytkowników.