Iniekcja murów w budownictwie – poznaj jej najpopularniejsze rodzaje!
W samym budownictwie, iniekcja zakłada jedynie wprowadzenie pewnych preparatów do konkretnych środowisk, które tego wymagają. Ma to na celu ich uszczelnienie, bądź też wzmocnienie. Metoda ta, w wielu sytuacjach okazuje się bardzo przydatna, natomiast sporo warunkuje to, w jaki materiał wprowadzane są owe środki.
Choć może wydawać się nam inaczej, iniekcja murów z pewnością nie jest działaniem wysoce skomplikowanym. Przed samym procesem, wymaga się wykonania w obiekcie odpowiednich otworów iniekcyjnych, do których wtłaczany będzie pod ciśnieniem owy środek, czyli po prostu iniekt. Jest to substancja płynna, która tężeje ze względu na swe właściwości. Pozwala to na otrzymanie pożądanych efektów, a zatem wzmocnienia i uszczelnienia budowli. Iniekcja to technologia bezinwazyjna, a zatem prace nie zakładają konieczności rozbiórki, czy też innego rodzaju ingerencji w konstrukcję, robót ziemnych, a także nie sprawia, że konieczne jest wyłącznie obiektu z eksploatacji. Wyróżnia się ogromną ilość korzyści tego rozwiązania. Iniekcja posiada różne rodzaje, a wszystko zależy od konieczności zastosowania.
Iniekcja Grawitacyjna
Tego typu iniekcja stosowana jest zaraz po zaimpregnowaniu porowatych konstrukcji budowanych, zarówno w pustych przestrzeniach, jak i w kawernach. Konieczne jest tu wywiercenie otworów w ścianie, a później wlanie do nich odpowiedniego iniektu. Po tym, należy odczekać tak długo, aby preparat zdążył wchłonąć, po czym możliwe jest uzupełnienie poziomu płynu. Iniekcja grawitacyjna to proces, w którym wysycanie ścian trwa dość długo, gdyż od jednej do dwóch dób. Nie będzie to na pewno efektywna metoda w przypadku mokrych murów, a nie zaleca się jej stosowania w wypadku murów o dużej grubości.
Iniekcja Ciśnieniowa
Metoda wykorzystywana najczęściej w wypadku hydroizolacji budynków, a umożliwia ona też wprowadzenie iniektu do murów, dzięki którym konstrukcja zostanie wzmocniona. Wymogiem jest wywiercenie niewielkich otworów. Do nich kolejno, montuje się pakery lub też iniektory, za pośrednictwem których wtłaczana jest substancja uszczelniająca. Zgodnie z samą nazwą, konieczne jest odpowiednie ciśnienie do wprowadzenia substancji. Jej dobór jest jednak zależy od rodzaju oraz zakresu prac, a także stopnia zawilgocenia ścian.
Iniekcja strukturalna
Strukturalna iniekcja, wykonywana jest przy zastosowaniu pewnych środków chemicznych, aby ściany budynku zostały zabezpieczone przed wnikanie do nich wilgoci z gruntu, ale też by te były wzmocnione, a konstrukcja należycie uszczelniona. Jest to metoda, która sprawdzi się zarówno przy mokrych, jak i przy zawilgoconych ścianach.
Iniekcja kurtynowa
Do metody poprzedniej, podobna jest iniekcja kurtynowa, którą wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie obecne są wilgotne oraz mokre ściany. Doskonale nadaje się do odtworzenia izolacji poziomej i pionowej, natomiast nie ma przy tym konieczności, aby wykonywać jakiekolwiek prace ziemne.
Co jeszcze jest istotne?
Jeśli chcemy, aby iniekcja w naszym domu została przeprowadzona prawidłowo, a także by przyniosła ona oczekiwane efekty, konieczne jest poświęcenie temu odpowiedniej ilości czasu po to, aby odnaleźć najlepszą firmę, która profesjonalnie świadczy usługi tego typu. Wybierajmy zatem takich usługodawców, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w tej dziedzinie, a także dysponują profesjonalnym sprzętem, który jest wręcz wymagany. Można wykorzystać do tego chociażby wyszukiwarkę internetową, wprowadzając do nie hasło, np. osuszanie budynków, ścian, czy też murów. Tylko sprawdzona firma zagwarantuje nam to, że prace zostaną przeprowadzone rzetelnie, ale też to, że dobrane zostaną najlepsze metody, dostosowane do panujących w budynku warunków. Sukces zagwarantują nam tylko te iniekty, posiadające odpowiednie parametry, a jednocześnie spełniające pewne wymagania.