Dlaczego etap przedszkola, jest aż tak istotny w kwestii rozwoju dziecka?

Zdaniem ekspertów, edukacja przedszkolna jest wręcz kluczowa, jeżeli chodzi o wszechstronny rozwój dziecka, stąd właśnie nie można zaniedbywać tego elementu. Przedszkole jest bowiem miejscem, które może mieć na dziecko wyjątkowo korzystny wpływ, a także spowoduje, że maluch sporo się nauczy i zdobędzie mnóstwo nowych doświadczeń. Dziecko wydatnie skorzysta na obecności w przedszkolu, a efekty będą zauważalne. Chodzi nie tylko o społeczny, ale również intelektualny, emocjonalny i językowy rozwój dziecka.

Chcąc odnaleźć dobre przedszkole, najlepiej będzie zajrzeć do Internetu. Liczba ofert z pewnością nas zadowoli i to bez względu na to, jakie są nasze oczekiwania względem lokalizacji. Skorzystajmy z wyszukiwarki, i wprowadźmy do niej odpowiednie hasło, np. przedszkola Wilanów. Wyniki wyświetlą nam zatem listę ofert, które są ściśle związane z interesującym nas zagadnieniem. Warto pamiętać, że wcale nie musimy wybierać placówki publicznej, gdyż ciekawym rozwiązaniem okaże się z pewnością przedszkole prywatne. Dlaczego zatem przedszkolny okres jest tak istotny w procesie edukacji i rozwoju?

Społeczny rozwój dziecka

Bezpośrednio kontakt z równolatkami sprawia, że możliwe jest zapoznanie się z zasadami, jakie obowiązują każdego w społeczeństwie. Będzie to nauka współpracy, czekania na swą kolej oraz dzielenie się z innymi. Dzięki zabawom grupowym maluch dowie się, jak wygląda i na czym polega zasada współdziałania. Chociaż grupki przedszkolne są relatywnie małe, zwykle są bardzo różnorodnymi społecznościami, w których znajdują się odmienne charaktery, temperamenty, ale i zdolności. Pozwala to nauczyć się tolerancji oraz akceptacji. Nadchodzi w końcu czas, kiedy dziecko zdobywa wiedzę, która dotyczy zachowań społecznie akceptowanych. Dowiaduje się, w jakiej sytuacji przeprosić, a w jakiej podziękować. Dzięki pracy zespołowej, możliwe jest zrozumienie podziału zadań, co uczy także cierpliwości i kompromisów.

Intelektualny rozwój dziecka

Dobre przedszkole będzie potrafiło uczyć za pośrednictwem różnych zabaw. W końcu zabawa jest aktywnością podstawową, a to właśnie wtedy dziecko uczy się samodzielności i inicjatywy, a także kształtuje swą kreatywność oraz wyobraźnię. Zabawy mogą bardzo mocno wpływać na rozwój, a zwłaszcza pod względem rozwoju umysłu. To czas kiedy maluch zaspokaja swoją potrzebę twórczości i ekspresji, ale też niesie za sobą bardzo miłe i radosne chwile. To również nauka o otaczającym świecie i nabywanie nowych umiejętności, a szczególnie pod względem samodzielnego myślenia oraz rozwoju swych zainteresowań. Dobrze zorganizowana zabawa umożliwia wyrównanie braków rozwojowych, co jest doskonałym przygotowaniem do nauki w szkole.

Emocjonalny rozwój dziecka

Placówka przedszkolna to miejsce, gdzie maluch poznaje nieznane mu wcześniej emocje oraz uczucia. To również doskonały czas, aby przyzwyczaić się do spędzania czasu bez rodziny, co jednocześnie wpływa na rozwój niezależności. Wpływa to także na stabilizację wewnętrzną i poczucie bezpieczeństwa.

Językowy rozwój dziecka

Skuteczne i zrozumiałe porozumiewanie się to wyjątkowo istotny element. Nawet zabawa potrafi pobudzić dziecko do mówienia, a konsekwencją tego jest wzbogacanie słownictwa i oswajanie się z formami gramatycznymi. Usprawnień doświadczą narządy mowy, a zatem mowa stanie się bardziej komunikatywna. Dziecko nauczy się wyrażać się za pomocą słów, ale także słuchać i stosować język niewerbalny podczas komunikacji. Dodatkowo, maluch może już na początku swojej edukacji przyswajać sobie języki obce. Wymaga to jednak tego, aby zapisać je do językowego przedszkola.

Ruchowy rozwój dziecka

W przedszkolu dziecko zaczyna też rozwijać się pod kątem sprawności motorycznej, a to przekłada się też na zaradność, samodzielność oraz samoobsługę. Maluch w wieku przedszkolnym nauczy się samodzielnie ubierać, rozbierać, jeść oraz utrzymywać porządek w swoich rzeczach, a także pomagać w najprostszych domowych pracach. To doskonały moment na naukę jazdy na rowerze, na nartach, łyżwach, czy też na naukę pływania. Rozwój mięśni dłoni sprawia, że doskonalona jest umiejętność posługiwania się ołówkiem, pędzelkiem, czy też nożyczkami. Kształtować zaczyna się także charakter, pamięć, wola, oraz pojecie przestrzenne. Nauka będzie także obejmowała dyscyplinę i zaradność.