Aparat na zęby metalowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Aparat na zęby metalowy to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań na leczenie wad zgryzu. Jak wygląda jego zakładanie, z czego się składa, po jakim czasie widać efekty i czy jest to rozwiązanie dla każdego?

Aparat na zęby metalowy – jak wygląda?

Aparat na zęby metalowy to najbardziej tradycyjne rozwiązanie wśród metod leczenia wad zgryzu. Jest przy tym wciąż bardzo skutecznym i popularnym sposobem na krzywe zęby, pozwalającym uzyskać prosty, estetyczny uśmiech. Może z niego skorzystać niemal każdy, wykorzystuje się go bowiem w leczeniu dzieci, dorosłych i osób starszych. Nadaje się do leczenia prawie każdej wady zgryzu, nawet przy zaawansowanych problemach.

Metalowy aparat na zęby składa się z trzech części: zamków, ligatur oraz łuku ortodontycznego. Zamki są przytwierdzane do poszczególnych zębów za pomocą specjalnego kleju, który trzyma je w miejscu podczas trwania leczenia. Ligatury łączą zamki z łukiem, natomiast sam łuk to cienki drut, który pełni najważniejszą rolę w leczeniu. To on bowiem wywiera na zęby odpowiedni nacisk, pomagając im w odpowiednim ułożeniu się w szczęce. Leczenie aparatem ortodontycznym jest długotrwałe – dzięki temu zmiany są możliwe, bezpieczne dla pacjenta i stałe.

Aparat ortodontyczny metalowy jest najbardziej widoczną wersją spośród aparatów na zęby – wszystkie jego elementy, poza ligaturami, są bowiem wykonane z nierdzewnego metalu. Aparat lekko wybrzusza wargi, dlatego przez czas jego noszenia twarz może wyglądać nieco inaczej – jest to nie do uniknięcia ze względu na wypukłość zamków. Zazwyczaj jednak efekt ten nie przeszkadza i można się do niego przyzwyczaić.

Jak przebiega leczenie metalowym aparatem na zęby?

Aparat na zęby metalowy, tak jak każdy aparat ortodontyczny, jest stosowany w przypadku leczenia wad zgryzu. Aby go założyć, konieczna jest wizyta w gabinecie ortodontycznym. Lekarz ortodonta w pierwszej kolejności oceni wadę i zaplanuje leczenie. Upewni się także, czy nie ma przeciwwskazań do założenia aparatu – warto wiedzieć, że przed tego typu leczeniem ortodontycznym należy wcześniej wyleczyć wszystkie zęby, często konieczna jest także ekstrakcja ósemek.

Jeśli pacjent może mieć założony aparat, ortodonta przystąpi do krótkiego zabiegu jego mocowania. W pierwszej kolejności przykleja do poszczególnych zębów zamki na specjalny klej ortodontyczny. Następnie zakłada ligatury, które połączą zamki z łukiem ortodontycznym. Łuk zostanie odpowiednio naciągnięty, aby wywierał właściwy nacisk na zęby.

Leczenie ortodontycznym aparatem metalowym trwa zazwyczaj od 12 do 30 miesięcy, w zależności od zaawansowania wady zgryzu. W jego trakcie należy co kilka tygodni chodzić na obowiązkowe wizyty, w trakcie których lekarz oceni postępy i dokona ewentualnych zmian w naciągu łuku. Dzięki temu leczenie może przebiegać zgodnie z planem i zakończyć się w przewidywanym terminie.

Kiedy widoczne są efekty leczenia aparatem ortodontycznym?

Leczenie aparatem jest długotrwałe – standardowo, u osoby ze średnią wadą zgryzu, trwa około dwóch lat. Efekty są jednak widoczne dosyć szybko, szczególnie na początkowym etapie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest jego skuteczność – za pomocą aparatu na zęby, metalowego lub z innego materiału, można wyleczyć niemal każdą, nawet poważną wadę zgryzu.

Na początku leczenie aparatem ortodontycznym może wiązać się z pewnym dyskomfortem, związanym z naciskiem wywieranym na zęby. Po kilku dniach uczucie to jednak mija, a do noszenia samego aparatu można szybko się przyzwyczaić.