Wynajem długoterminowy i Renault oraz inne marki – Co przemawia za, a co przeciw temu rozwiązaniu?
Wynajmem długoterminowym samochodów, nazywa się odpłatne korzystanie z auta, na podstawie minimum rocznej umowy. Jest to opcja, która staje się coraz popularniejsza, jako alternatywa dla tradycyjnego leasingu. Decydują się na to firmy, aby pozyskiwać nowe auta prosto z salonu.
Decydując się na wynajem długoterminowy Renault to jedna z opcji, jednak jesteśmy zmuszeni do zaakceptowania regulaminu, który stawia przed nami firma. Umowa najmu określa wszystkie prawa oraz obowiązki, które dotyczą zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Poszczególne wypożyczalnie mogą oferować odmienne warunki oraz okres najmu.
Co przemawia za wynajmem długoterminowym?
Godne uwagi jest to, iż najem długoterminowy jest rozwiązaniem dedykowanym nie tylko dla firm, ale również dla osób prywatnych. Szeroki wachlarz wyboru, pozwala nam postawić na taki pojazd, który spełni nasze oczekiwania. Możliwością są pojazdy auta osobowe, vany oraz samochody dostawcze. Możemy postawić też na kompletnie nowe auto, bądź też używane, kiedy mamy nieco ograniczony budżet.
Sumując wszelkie koszty, może okazać się nawet, że to o wiele tańsze wyjście od tradycyjnego leasingu. Kwoty mogą się sporo od siebie różnić, a wszystkie wydatki dotyczące wynajmu, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, co pozwoli relatywnie zmniejszyć podatek. Dodatkowo, zarówno ubezpieczenie jak i serwisowanie to kwestie, którymi zajmuje się firma, a nie klient.
Klienci doceniają fakt, że długoterminowy wynajem samochodów nie wpływa na zdolność kredytową – ani jej nie zmniejsza, ani też jej nie wymaga. To ważna kwestia dla każdej osoby i firmy, która z uwagi na nieco niższe dochody, może wymagać zaciągnięcia kredytu.
W momencie zakończenia umowy najmu, klienci są zmuszeni do oddania pojazdu i wymianę na inny model lub nowszy. Istnieje także szansa wykupienia pojazdu od wypożyczalni, co odbywa się na preferencyjnych warunkach.
Co przemawia przeciw wynajmowi długoterminowemu?
Mimo tego, że długoterminowy najem aut przedstawia sporo plusów, nie sposób ominąć też pewne minusy. Wypożyczony pojazd powinien być zadbany, dlatego w wypadku jego nadmiernej eksploatacji, klient może zostać pociągnięty do dodatkowych kosztów. Jeśli auto zostanie skradzione, konsekwencje ponosi wynajmujący – comiesięczna należność jest wciąż naliczana, natomiast po otrzymaniu odszkodowania przez firmę, opłaty mogą zostać rozliczone. To jednak sytuacja, od której można się stosownie ubezpieczyć w momencie podpisywania umowy.
Normalną sprawą są pewne limity i ograniczenia stawiane przez firmy finansujące, a te najczęściej związane są z maksymalnym przebiegiem w ciągu miesiąca bądź roku. Taki zapis, może być powodem zwiększenia się kosztów. Jeśli nałożone limity zostaną przez nas przekroczone, firma może przenieść na nas obowiązek poniesienia kosztów za naprawy lub serwisowanie. Najlepiej zatem wybierać takie firmy, które nie korzystają z tzw. kilometrówki. Kiedy dojdzie do skrócenia czasu wynajmu, to klient będzie zmuszony ponieść konsekwencji w postaci kary pieniężnej, a jej wysokość reguluje umowa. Jeśli konieczna jest wymiana pojazdu podczas trwania umowy, sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie ze względu na konkretną wypożyczalnię.