Wirtualne biura – legalny biznes czy zwykłe oszustwo?
Działalność usługowa jest branżą dość specyficzną. Najczęściej jest odzwierciedleniem pracy na etacie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Rozwijanie działalności w branży usługowej jest bardzo mobilne co pozwala na pracę z praktycznie każdego zakątka na ziemi. Poczatkujący przedsiębiorcy często kojarzą biznes z biurem w centrum miasta. Szybko jednak orientują się, że to zbędny dodatkowy koszt. Wielu już doświadczonych przedsiębiorców uważa je za zbędny luksus, który generuje dodatkowe koszty. Jednak na powstały problem prawie za każdym razem pojawia się natychmiastowe rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest wirtualne biuro warszawa, dzięki któremu zdobędziemy wiele benefitów. Niestety wiele osób często poddaje pod wątpliwość legalność działania takiego miejsca.
Pojęcie wirtualnego biura często kojarzone jest z czymś totalnie nienamacalnym. Jednak jest to również firma, czy przedsiębiorca, którzy udostępniają usługi biurowe innym przedsiębiorcom. Jego główne zadanie to udostępnienie adresu do rejestracji firmy jednoosobowym działalnościom czy też nawet spółkom. Pod jednym adresem często mieści się nawet kilkaset zarejestrowanych działalności, w niewielkim mieszkaniu. I nie jest w tym nic dziwnego ponieważ funkcjonowanie wirtualnego biura posiada swoją specyfikę. Nie jest to klasyczne biuro, w który odbywa się naturalny tryb życia firmy.
Najczęstszymi klientami biur wirtualnych są freelancerzy. Wirtualne biuro Warszawa może być największym ratunkiem dla tego typu przedsiębiorców. Wielu z nich mocno docenia zalety takiego rozwiązania. Jest bowiem liczna grupa osób twierdząca, że przekroczenie progu przedsiębiorczości w Polsce jest czasem nie do osiągnięcia. I tu naprzeciw wychodzi funkcjonowanie wirtualnego biura. Osoby rozpoczynające dopiero działanie na rynku, często nie mają klientów i ich największym zmartwieniem jest właśnie pozyskanie jakichkolwiek klientów by była możliwa sprzedaż. Tym samym już od pierwszych dni prowadzenia własnej firmy zobowiązani zostają do zapłacenia daniny na rzecz rządu. Podobnie jest z miejscem wykonywania działalności. Osoby wchodzące na rynek pracy jako przedsiębiorcy nie posiadają swoich własnych mieszkań. Zresztą nie każdy życzy sobie by udostępniać swój prywatny adres do ogólnodostępnych rejestrów. Wynajmując mieszkanie w większości przypadków nie można założyć tam działalności gospodarczej. Jest potrzebna zgoda właściciela. Niestety nie chcą oni się zgadzać na ten proceder. Jedyne co pozostaje to wynajem biura, którego koszty są zawrotne. Szczególnie w przypadku stolicy.
Dzięki współpracy z biurem rozwiązuje się przede wszystkim problem posiadania adresu do rejestracji firmy. Dodatkowo wirtualne biuro Warszawa daje możliwość takich rozwiązań, jak odbieranie poczty. Poczta przychodząca do biura jest odbierana przez pracownika. W zależności od wykupionego pakietu pracownik może przekazać nam dalej ta pocztę w formie tradycyjnej lub poprzez skan dokumentów. Niektóre biura oferują swoim klientom pomoc księgową. Dostępne są również pomieszczenia, w których mogą odbywać się spotkania z klientami. Największą atrakcją tego typu miejsc są sale konferencyjne. Często zdarzają się jednak wątpliwości co do tego, czy taki rodzaj biura jest na pewno legalnym rozwiązaniem.
Czy wirtualne biuro jest legalne?
Odpowiadając na to pytanie wprost można stwierdzić, że owszem, wirtualne biuro jest legalnym rozwiązaniem. Korzysta z niego wiele osób trudniących się zawodami tzw. Wolnego strzelca. Są to między innymi freelancerzy, wolne zawody, strat-upy czy mikro przedsiębiorcy pracujący w sieci. Jakiś czas temu pojawiła się w sieci żywa dyskusja dotycząca właśnie wynajmu wirtualnych biur. Jej głównym tematem były kwestie podatkowe związane z tego typu procederem. Powodem był sprzeciw nadania numeru NIP dla przedsiębiorców zarejestrowanych w tego typu miejscach. Pojawili się pierwsi śmiałkowie toczący bój z Urzędami Skarbowymi o możliwość prowadzenia działalności w wirtualne biuro Warszawa. Powodem odmowy jakie wskazywały urzędy był brak wskazania konkretnego lokalu w adresie spółki. Zgodnie z tokiem myślenia urzędników nie było możliwości prowadzenia funkcji zarządczych dla spółki.
Szczęściem dla przedsiębiorców było postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skutecznie zdyscyplinował działania urzędów. Sąd wskazał przede wszystkim na fakt, że nie istnieją przepisy mówiące o tym, że nie można prowadzić działalności w takich lokalach. Ponadto urzędy nie wskazały na podstawie jakich przesłanek nie mogłyby być sprawowane funkcje zarządcze w tego typu lokalach. Sąd Administracyjny rozwiał wszelkie wątpliwości, dając jednocześnie swoje poparcie dla tego typu działalności. Według NSA, w czasach takich możliwości technologicznych jakie mamy, działalność gospodarcza może być prowadzona właściwie z każdego miejsca na ziemi. Również wykorzystując wirtualne biuro Warszawa czy też biura coworkingu.
Na podstawie powyższego postanowienia, żaden US nie ma już podstaw do odrzucenia wniosku o nadanie numeru NIP. Tym samym nie może blokować możliwości wykonywania działalności gospodarczej w wirtualnych biurach. Młodzi adepci przedsiębiorczości nie zgłaszają już problemów z urzędami, ciesząc się możliwością pracy zdalnej. Rzeczą niedorzeczną byłoby zmuszać jedna osobę do siedzenia na kilkudziesięciu metrach kwadratowych luksusowego biura tylko i wyłącznie dlatego, że prowadzi firmę. Coraz więcej osób decyduje się na cyfryzację swoich usług. Nawet w urzędach przeprowadzane są procesy cyfryzacji wielu czynności. Specjaliści potrafiący działać on-line, będą pożądani na rynku pracy. Zakładanie przez nich działalności gospodarczych jest z korzyścią dla interesów Państwa, ponieważ będzie to generowało wpływy do Budżetu Państwa z konieczności płacenia budynków. Trzeba dać im możliwość rozwoju poprzez zmniejszenie kosztów ponoszonych na samym początku działalności. Taką możliwość dają właśnie wirtualne biura. Nie ma potrzeby ponoszenia stałych opłat za wynajęcia biura ani zatrudnienia pracowników.