Metoda słoikowa – sposób na oszczędzanie
Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest bardzo wiele. Osoby specjalizujące się w tej czynności często dzielą się swoimi doświadczeniami. Jednym z najbardziej popularnych mentorów uczących zarządzanie pieniędzmi, w tym oszczędzanie jest T. Harv Eker. Opracował on autorską metodę 6 słoików dzięki której oszczędzanie wydaje się być pestką. Czy rzeczywiście tak jest?
Metod 6 słoików
Polega ona na podziale wszelkich miesięcznych dochodów na 6 kategorii, które potocznie zostały przyrównane do słoików. Zamiast słoików możemy użyć kont oszczędnościowych, które jakie podpowie porównywarka lokat. W jaki sposób dzielić pieniądze?
- Słoik przyjemności – to najmilszy element zarobionych pieniędzy. Ta pula przeznaczona jest na przyjemności związane z przyjemnościami i rozrywkami. Nie samym oszczędzaniem człowiek żyje. W życiu ważny jest również odpoczynek i swojego rodzaju nagroda za pracę. Organizm potrzebuje regeneracji, a umysł odpowiedniej ilości endorfin. Tu powinno trafić 10% miesięcznego dochodu.
- Słoik okresowe zakupy – co jakiś czas zdarzają się sytuacje kryzysowe jak popsuta pralka czy telewizor. Posiadając oszczędności nie będziemy zmuszeni do zaciągania kredytów. Niewiele osób o tym myśli. Przychodzą po rozum do głowy w sytuacjach wyjątkowych. Warto jednak takie sytuacje przewidywać o wiele wcześniej. Tu również powinno trafiać około 10% dochodów.
- Słoik edukacyjny – ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych da gwarancje choćby większych zarobków i wpływów do budżetu. Warto oszczędzać na ten cel by regularnie udawać się na szkolenia. W dzisiejszych czasach liczą się umiejętności dające odpowiednią wartość. Do tego słoika powinno trafiać 10% naszych dochodów.
- Słoik inwestycyjny – to prawie najważniejszy słoik, ponieważ dotyczy naszej przyszłości większość z nas liczy na emeryturę od państwa jednak jej wysokość może skutecznie zawieść. Wiele osób odkłada pieniądze na konto oszczędnościowe. Najlepsze konto można znaleźć dzięki porównywarka lokat. Dobrze jest również posiadać odpowiednią polisę. Na ten słoik powinno się przeznaczać 10% miesięcznych dochodów.
- Słoik na pomoc innym – pomaganie innym lub działalność charytatywna to niezbędny element bogacenia się. Wszyscy wielcy wiedzą, że dzielenie się pieniędzmi otwiera nowe kanały dla ich przychodzenia. Pieniądze są energią, która mnoży się dzięki dzieleniu. Nic tak nie cieszy jak zrobienie prezentu najbliższym. Na ten słoik należy przeznaczyć 5% miesięcznych dochodów.
- Słoik na opłaty stałe – to najważniejszy słoik, ponieważ pieniądze znajdujące się w nim musza zaspokoić nasze wszelkie potrzeby. Chodzi głównie o opłaty związane z czynszem, rachunkami za media, wyżywieniem i innymi podstawowymi opłatami. W ich skład wchodzą również wszelkie spłaty rat kredytów. Kwota przeznaczona na wydatki stałe nie powinna przekraczać 55% naszych miesięcznych przychodów.