Izolacja przeciwwodna a duża wilgotność
Izolacja przeciwwodna, czyli jak walczyć z nadmiarem wilgotności.
Wykonanie izolacji przeciwwodnej jest niezbędne, szczególnie w miejscach, w których występuje duża wilgotność lub kiedy ściany i podłogi narażone są na zalewanie wodą. Zatem warto jest zdecydować się na takie rozwiązanie jakim jest izolacja przeciwwodna.
Zazwyczaj zabezpiecza się łazienki, pralnie, piwnice, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, tarasy czy też balkony. Jak doskonale wiadomo, płytki ceramiczne w roli okładzin nie zapewniają całkowitej szczelności, szczególnie miejsc fugowanych. Przenikająca woda może więc z czasem prowadzić do zagrzybienia, uszkodzenia ścian i podłóg wewnątrz oraz zewnątrz pomieszczenia.
O izolacji należy więc pamiętać głównie wtedy, kiedy podłoże pod płytkami zostało wykonane jest z materiałów takich jak tynki gipsowe, płyty g-k czy też bloczki z betonu komórkowego. Ważnym elementem jest płynna folia – elastyczna, bezspoinowa powłoka uszczelniająca, która dobrze zabezpiecza przed wilgocią oraz bezciśnieniowo przepływającą wodą. Kiedy wykonujemy hydroizolacje łazienki, musimy zadbać o to, żeby podłoże było suche, stabilne, odtłuszczone i wolne od agresji biologicznej i chemicznej. Stare powłoki malarskie, tynkarskie oraz wszelkiego rodzaju elementy o niedostatecznej przyczepności należy usunąć mechanicznie. Wszelkie ubytki i nierówności na ścianach czy też posadzkach trzeba uzupełnić tak zwaną zaprawą wyrównującą. Spadki na posadzkach także możemy wyrównać przy użyciu tejże zaprawy. Kiedy już mamy w pełni utwardzone podłoże, minimum 24 godziny przed zastosowaniem hydroizolacji, należy nanieś preparat gruntujący, który to wyrówna chłonność podłoża oraz jednocześnie zwiększy przyczepność i dodatkowo wzmocni podłoże. Kolejnym krokiem jest naniesienie płynnej folii przynajmniej w dwóch warstwach. Warto do tej czynności użyć wałka, pędzla, gładkiej szpachli bądź też pacy stalowej.
Musimy również zadbać o to, aby uzyskana powłoka była szczelna oraz miała jednolitą grubość. Warto w narożach, miejscach występowania dylatacji oraz przejść rur instalacyjnych zastosować wzmacniające taśmy, narożniki czy mankiety. Możemy wkleić je w podłoże za pomocą płynnej folii. Miejsca mocowania elementów wzmacniających należy pokryć hydroizolacją oraz dość szybko docisnąć do niej te obiekty. Kiedy wyschnie musimy sprawdzić skuteczność montażu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy wtedy całe izolowane podłoże pokryć drugą warstwą płynnej folii. Na powierzchniach, które są narażone na intensywne działanie wilgoci warto nałożyć trzecią warstwę preparatu.
Czas całkowitego utwardzenia wykonanej powłoki uszczelniającej wynosi minimum 24 godziny. Po upływie tego czasu możemy przystąpić do klejenia okładzin ceramicznych. Pamiętajmy jednak, że w przypadku izolacji przeciwwodnej, którą wykonujemy na zewnątrz, należy skorzystać z dwuskładnikowej elastycznej izolacji przeciwwodnej, która będzie odporna na działanie wody pod ciśnieniem dodatnim i ujemnym. Zaprawa ta jest szybkowiążąca, odporna na wodę, mróz, starzenie się oraz na wpływ promieni UV. Jest ona również dopuszczona do kontaktu z wodą pitną. Zaprawa jest odporna chemicznie na działanie czynników agresywnych i nieszkodliwa dla środowiska, ponieważ nie zawiera rozpuszczalników. Służy ona do wykonywania hydroizolacji na podłożach betonowych, jastrychach i tynkach cementowych, jak również cementowo-wapiennych. Ważną jej zaletą jest wydłużony czas obróbki wymieszanej zaprawy i łatwość jej aplikacji, przez co można ją stosować również na wszelkiego rodzaju powierzchniach o bardzo skomplikowanych kształtach. Zaprawa ta cieszy się duża popularnością.