Czy rzutnik okaże się trafioną alternatywą dla telewizora w naszym domu?

W dobie bardzo prężnego rozwoju technologii, zwykliśmy otaczać się wieloma przeróżnymi sprzętami, a skutkuje to tym, że często posiadamy takie, których przeznaczenie jest bliźniaczo podobne i wiele z nich, moglibyśmy wykorzystać do tego samego celu. Zdarza się jednak niekiedy, że pewne urządzenie nosi miano niezastąpionego z uwagi na swą wielofunkcyjność, a bardzo często jest to po prostu znany wszystkim projektor.

Projektor multimedialny, czy też innymi słowy rzutnik znajduje zastosowanie w wielu miejscach, a to chociażby tam, gdzie tylko zachodzi potrzeba wyświetlenia prezentacji, filmu instruktarzowego dla większej liczby osób, czy też jakichkolwiek innych materiałów. Łatwo zatem domyślić się, że swoje zastosowanie odnajdzie m.in. w szkołach, w biurach, na szkoleniach, czy też na kursach. Spora część osób jest zdania, że projektory doskonale nadają się też do zastosowania domowego, chociażby jako alternatywa dla telewizora. Czy faktycznie dobrym pomysłem, będzie zastąpienie klasycznego odbiornika telewizyjnego rzutnikiem?

Argumenty za

Z pewnością można zrozumieć osoby, które stawiają na projektor zamiast telewizora, gdyż rozwiązanie to posiada pewne zalety. Po pierwsze, jest to niemała oszczędność pieniędzy. Standardowy projektor to koszt rzędu około tysiąca złotych, a w wypadku nowoczesnego telewizora należy przygotować się na kilkakrotnie większy wydatek. Dodatkowo, przekątna obrazu jaką możemy uzyskać w telewizorze jest stała. Chcąc większą, należy zmienić telewizor. Ustawiając rzutnik z dala od powierzchni pełniącej funkcję ekranu, jesteśmy w stanie otrzymać jeszcze większy obraz. Czasami nawet sięgający kilku metrów przekątnej. Ogromny obraz daje widzom dodatkowe wrażenia z seansu, to nie tylko szansa, aby poczuć się jak w prawdziwym kinie, ale też większe emocje podczas transmisji sportowych i wrażenie, jakbyśmy znajdowali się na samym stadionie. Projektory to urządzenia mobilne, a zatem z powodzeniem możemy je transportować. Nie będzie też problemu, jeśli zechcemy urządzić dla rodziny lub przyjaciół coś w stylu kina plenerowego.

Argumenty przeciw

Zwolennicy rzutników, mogą spotkać się z dość mocną kontrą posiadaczy telewizorów. Otóż argument niskiej ceny projektorów często da się obalić. Mówi się, że oferują one znacznie większą przekątną ekranu, natomiast mało kto dodaje do tego fakt, że wzrost wielkości przekątnej idzie w parze z diametralnym spadkiem jakości. Co nam zatem z tego, że będziemy posiadali przeogromny obrazy, jeśli ten będzie niewyraźny i ciężko będzie w nim doszukiwać się jakichkolwiek szczegółów. Chcąc zatem zakupić rzutnik, przynajmniej z technologią Full HD, należy już niestety ponieść koszty, który zbliżony jest do ceny telewizorów ze znacznie lepszą technologią 4K.

To, czy postawimy na projektor czy na telewizor, powinno też zależeć od częstotliwości użytkowania. Jeśli zamierzamy sięgać po sprzęt jedynie sporadycznie, kilka razy w tygodniu oglądać odcinek serialu bądź film – rzutnik może się sprawdzić. Jeśli jednak chcemy przez kilka godzin dziennie śledzić programy informacyjne i dość często korzystać z wszelkich dobrodziejstw jakie dają nam funkcje SMART, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie telewizor. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że projektor posiada lampę, a ta ma swą ograniczoną żywotność. Zwykle to od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy godzin – w każdym wypadku, jest to niewiele. Koniec końców warto też dodać, że projektor powinien być użytkowany w pomieszczeniach dobrze zaciemnionych. Światło dzienne sprawi, że obraz nie będzie dobrze widoczny. Musimy zatem korzystać z pomieszczeń, które posiadają skuteczne rolety bądź żaluzje. Ciasne i małe pokoje także nie będą odpowiednie, gdyż dla uzyskania naprawdę wielkiego obrazu, musimy ustawić rzutnik w sporej odległości do ściany.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszelkie za i przeciw. Z pewnością znajdzie się sporo zwolenników zarówno posiadania telewizora, jak i rzutnika. Wiele zależy jednak od tego, jakie są nasze potrzeby.