Objawy PMS – jak je rozpoznać i radzić sobie z nimi? Tabletki na napięcie przedmiesiączkowe
Premenstrual syndrome (PMS) to zespół objawów, które pojawiają się u niektórych kobiet w okresie przedmiesiączkowym, czyli kilka dni lub tygodni przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Objawy PMS mogą być różnorodne i ich nasilenie może różnić się u poszczególnych kobiet. Warto poznać niektóre z objawów PMS oraz sposoby na radzenie sobie z nimi.
Jakie są objawy PMS i jak sobie z nimi radzić?
Fizyczne objawy to obrzęki i uczucie ciężkości w obrębie piersi, bóle głowy, bóle brzucha, zwiększone łaknienie, skurcze mięśni, zmęczenie, zmiany w wypróżnieniach, skłonność do biegunki lub zaparcia, uczucie gorąca lub zimna, trądzik lub zmiany skórne. Psychologiczne objawy mogą obejmować zmiany nastroju (np. podatność na drażliwość, łatwe rozdrażnienie, agresja, depresja), zmniejszone zainteresowanie seksualne, trudności w koncentracji, trudności w zasypianiu lub nadmierne zmęczenie, lęk lub niepokój, radzenie sobie z objawami PMS. Aby ulżyć w odczuciu tych objawów warto skorzystać ze sposobów, które w znaczący sposób mogą je zniwelować. Może to być zmiana diety, regularne ćwiczenia czy skorzystanie z naturalnych ziołowych suplementów- tabletek na napięcie przedmiesiączkowe.
Sposoby na PMS
Zmiana diety może pomóc w łagodzeniu objawów PMS. Zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, ryb i orzechów. Warto unikać słodyczy, kofeiny i alkoholu, które mogą zwiększać nasilenie objawów PMS. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w łagodzeniu objawów PMS, poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii. Zaleca się przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie, takiej jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy aerobik. Relaksacja może pomóc w zmniejszeniu napięcia i lęku związanego z objawami PMS. Można zastosować różne techniki, takie jak medytacja, joga, aromaterapia czy masaż. Niektóre suplementy diety mogą pomóc w łagodzeniu objawów PMS, takie jak magnez, witamina B6, kwas gamma-linolenowy (GLA) czy ekstrakt z wierzby białej. W przypadku występowania silnych objawów PMS, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, które łagodzą bóle głowy i brzucha. Mogą również przepisać leki hormonalne, takie jak antykoncepcja hormonalna, które zmniejszają nasilenie objawów PMS.
Pomoc specjalisty
Terapia psychologiczna, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc w radzeniu sobie z objawami PMS poprzez zmniejszenie lęku, depresji i innych problemów emocjonalnych. Stworzenie przyjaznej atmosfery w domu i pracy może pomóc w radzeniu sobie z objawami PMS. Można np. stworzyć relaksującą atmosferę w pokoju, zrezygnować z przetłaczanej pracy, skrócić czas pracy czy wykorzystać możliwości home office. Podsumowując PMS to zespół objawów, które pojawiają się u niektórych kobiet w okresie przedmiesiączkowym. Objawy te mogą wpłynąć negatywnie na jakość życia i relacje z innymi. Istnieją jednak sposoby, które pomagają w łagodzeniu objawów, takie jak zdrowe nawyki żywieniowe, regularna aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne, suplementy diety, leki, terapia psychologiczna oraz stworzenie przyjaznej atmosfery w domu i pracy. W przypadku występowania silnych objawów PMS, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.